הדרכת הורים

הורות היא אחד מהאתגרים הגדולים שיש לנו בחיים. הבאת ילדים לעולם כרוכה במידה רבה של דאגה להם ואחריות כלפיהם. אם בשלבים המוקדמים של ההורות, הדאגה והאחריות כוללות בעיקר דאגה פיזית לצרכים של הילדים, בשלבים מאוחרים יותר, מגיע הצורך לחנך, להציב גבולות ולהתוות דרך. ברגעים האלה, לפעמים הורים יכולים להרגיש אבודים, ובעזרת הדרכת הורים נכונה, הם יכולים לקבל כלים נחוצים להתנהלות נכונה עם הילדים.

 

מהי הדרכת הורים?

הדרכת הורים יכולה להיעשות בדרכים שונות. המטרה העיקרית היא לתת להורים כלים מעשיים שיוכלו להשתמש בהם כדי לשפר את התפקוד ההורי שלהם. הורים רבים נתקלים בקשיים בכל הנוגע לחינוך ילדים, ולפעמים הם לא יודעים כיצד להתקדם ואיך להתמודד עם הקשיים האלה. בעזרת הדרכת הורים נכונה, הורים יכולים ללמוד ולדעת איך להגיב במצבים מסוימים, איך להתמודד איתם ואיך להיות הורים טובים שמצליחים לחנך את ילדיהם להתנהגות ראויה.

 

איך יוצרים הדרכת הורים אפקטיבית?

הרב מנחם אינגבר הוא בעל תואר M.A בפסיכולוגיה, והוא רב, מרצה ואיש טיפול. לאחר שנים רבות שבהן צבר הרב אינגבר ניסיון בתחומים שונים הקשורים לעולם הפסיכולוגיה, הוא בנה ופיתח את שיטת Pals למנהיגות הורית.

מה שעומד בבסיס השיטה, הוא התפיסה שלפיה הורים צריכים לתפקד גם כחברים של ילדיהם, במובן שבו משתפים רגשות, תחושות, ודברים שקורים במהלך היום – אך בנוסף, הם צריכים להיות גם מנהיגים, שמראים לילדיהם את הדרך הנכונה ואת האופן שבו יש ללכת בה.

שיטת Pals יוצרת שילוב של כלים שמטרתם לבנות את החוסן הנפשי, גם של ההורה וגם של הילדים – במטרה להתמודד בצורה הטובה ביותר עם אתגרי החיים השונים. מדובר בשיטה שכוללת 8 מפגשים, כאשר כל מפגש עוסק בתחום אחר בעולם ההורות.

במהלך המפגשים, מנתחים יחד מקרים אמיתיים, ומבצעים סימולציות שמדמות סיטואציות אמיתיות, במטרה לאמן את ההורים להגיב בצורה הטובה ביותר. המטרה היא להגיע לשינוי לטווח ארוך, שיבנה דפוסי התנהגות חדשים ובריאים. על ידי השיטה, ניתן להחזיר את השליטה להורים, ולהחזיר את האווירה הטובה לבית.

 

מהי שיטת Pals להדרכת הורים?

תפיסה לפיה ההורים צריכים להיות מצד אחד חברים, ומצד שני עליהם להיות מנהיגים שמראים לילדיהם את הדרך לצמיחה ולהתפתחות. את שיטת Pals פיתחתי באמצעות עשרות שנות ניסיון טיפולי, ובעזרת ניסיוני האישי כהורה במשפחה ברוכת ילדים. בנוסף, השיטה משלבת כלים לבניית החוסן הנפשי של ההורה ושל ילדיו, לצורך התמודדות מיטבית עם אתגרי החיים.
השיטה משמשת כמפת דרכים ממוקדת ומעשית, שמאפשרת להורה להחזיר את השליטה והאווירה הטובה לבית תוך זמן קצר:
• הדרכת הורים ממוקדת באורך 8 מפגשים, העוסקת בכל תחומי ההורות החשובים.
• לימוד כלים פרקטיים – כולל ניתוח מקרים מהשטח וביצוע סימולציות.
• יישום הנלמד בחיי היום-יום בעזרת דפי הפעלה, הכוללים מקרים ותגובות.
• יצירת שינוי ארוך טווח, באמצעות כלים לשינוי דפוסי התנהגות.
• בניית מסגרת משפחתית תומכת – כולל כלים להעצמת חוזקות אישיות.
• התייחסות אישית לכל הורה – במסגרת הדרכה המתבצעת בקבוצות קטנות.

 

על הרב מנחם אינגבר

הרב מנחם אינגבר מגיע מתוך ניסיון רב שנים, ועם היכרות רבה עם כלל קבוצות האוכלוסייה ומבני המשפחה השונים שקיימים כיום. בתור הורה במשפחה ברוכת ילדים, הרב אינגבר מצליח להתחבר לכלל האתגרים וההתמודדויות השונות שחווים הורים שונים, במשפחות בכל הגדלים.

בעזרת שילוב של עולם התורה ועולם הטיפול גם יחד, מצליח הרב מנחם אינגבר לגשת לכל אדם באופן המתאים ביותר עבורו, ולסלול עבורו את הדרך. הרב אינגבר מאמין בהצבת מראה להתנהלות של האדם, מתן תקווה בלי להתעלם מהעובדה שיש קשיים, להתמקד בראיית הטוב והכוחות שיש לאדם ולתמוך בו בכל החלטה שהוא בוחר לבצע באופן עצמאי.

הרב אינגבר מלווה אנשים מכל המגזרים בתחום הטיפולי והפסיכולוגי. הוא מתמחה בתחום הפסיכותרפיה, שהוא תהליך שמתבצע על ידי שיחות בינאישיות, במטרה לעזור ולשפר את המצב הנפשי על ידי העלאה של הנושאים הללו למודעות ולשיח. פעמים רבות, עצם העובדה שמדברים על נושא מסוים, מורידה מהכאב ומהעוצמה שלו.

פעמים רבות, יש דברים שנמצאים אצלנו בתת מודע, ואנחנו זקוקים לאדם הנכון שיידע לעמת אותנו עם הפרטים האלה והתחומים האלה בחיינו, ויעזור לנו להתמודד איתם על ידי מתן כלים. כחלק מפסיכותרפיה, מתבצעים טיפולים אישיים, אך גם זוגיים ואף קבוצתיים.

לכן, אנשים רבים מכל הקבוצות באוכלוסייה יוכלו למצוא מענה בשיטות הטיפול של הרב אינגבר. פסיכותרפיה יכולה לעזור כאשר אנשים סובלים מחרדה, פוסט טראומה, התמכרויות וכדומה.

אני מאמין בכוח השוכן בכל אדם וביכולת להוציא את הטוב שלו לאור, למען חיים רגועים ומאוזנים.

המלצות
מאמר אחרון בבלוג