פוסט טראומה

פוסט טראומה הוא מצב נפשי שמשליך על הפן הבריאותי, והוא נוצר מטראומה שאותה חווה האדם, או שהיה עד לה. פוסט טראומה פוגעת באנשים מכל האוכלוסיות ומכל הגילאים, החל מילדים קטנים ועד מבוגרים. התמודדות לצד זה יכולה להיות קשה מאוד, ולפגום בהתנהלות התקינה והיומיומית. לכן, חשוב לדעת שאפשר לטפל בפוסט טראומה ולזכות באיכות החיים מחדש.

 

מה זה פוסט טראומה?

פוסט טראומה הוא הכינוי למצב הבריאותי נפשי של אדם שנפגש עם אירוע טראומתי כלשהו בחייו, שהותיר בו חותם. פוסט טראומה יכולה להתבטא באמצעות סימפטומים שונים. סימפטום אפשרי הוא זיכרונות ומחשבות טורדניות אודות האירוע הטראומתי. בין אם זה לפני השינה, כשנמצאים לבד, כשחווים טריגר מסוים שמעלה מחדש את הטראומה – וכך נוצרת תגובה פיזיולוגית של ממש, כאשר לפעמים האדם יכול להרגיש שהוא נמצא שוב בסיטואציה הטראומתית.

סימפטום נוסף הוא הימנעות וניתוק. כלומר, האדם שחווה את האירוע הטראומתי ינסה להדחיק אותו וכל זכר לו. אם זה קרה במקום מסוים, הוא לא ילך לשם יותר. סימפטום נוסף הוא מצב רוח שלילי ומחשבות רעות. לפעמים, אנשים עם פוסט טראומה יכולים להרגיש אשמה או פחד, ולחשוב על עצמם דברים רעים, בלי שיש סיבה ממשית לכך.

 

ממה יכולה להיגרם טראומה?

טראומה היא עניין סובייקטיבי, שקשור אך ורק לנפש של האדם, ולא לאף אחד אחר. ייתכן שאדם מסוים יתפוס אירוע כלשהו כאירוע רגיל, או קצת מפחיד – ואילו אדם אחר יחווה אותו כאירוע טראומתי שגרם לו לאימה והשפיע עליו עמוקות.

לדוגמא, אם אדם היה מעורב במלחמה או בקרב, הדבר יכול להותיר בו חותם טראומתי. גם אסונות טבע כמו שיטפונות, שריפות או רעידות אדמה יכולות להיתפס כטראומה עבור אנשים מסוימים שחוו אותם.

בנוסף, התעללות בילדות יכולה להותיר חותם עמוק בילד לאורך כל חייו, גם מבלי שקרה אירוע מסוים שגרם לכך. עצם ההזנחה והיחס, או אי היחס, שקיבל לאורך שנות ילדותו, שבהן הוא צריך להיות עטוף ואהוב – יכולה להותיר אפקט טראומתי.

כמובן שגם תקיפה אלימה, פיזית או מינית, יכולה להשפיע על הקורבן למשך זמן רב. פעמים רבות, גם אדם שהיה עד לאירוע מסוים יכול לתפוס אותו כאירוע טראומתי ולסבול מהשלכותיו למשך זמן רב.

תאונת דרכים יכולה להיות טראומתית, ולכן פעמים רבות אומרים לאדם שהיה מעורב בתאונת דרכים שעליו לחזור לנהוג כמה שיותר מהר, כדי לא לפתח פוסט טראומה בעקבות התאונה, שתגרום לו לפחד לנהוג בעתיד.

 

שיטת הטיפול של הרב מנחם אינגבר

הרב אינגבר הוא איש טיפול מקצועי ומנוסה, בעל תואר M.A בפסיכולוגיה, ובעל ניסיון רב בתחום הטיפול. הגישה של הרב אינגבר לטיפול בפוסט טראומה ובמצבי משבר, היא גישה פנימית, שלמעשה מגייסת את כל האנרגיות הטובות של המטופל, והופכת אותן לאמצעים שיעזרו לו להתמודד עם אתגרים.

הרב אינגבר מאמין שאצל כל אדם יש משאבים פנימיים, תכונות טובות ותעצומות נפש – שאותם אפשר לתעל להתמודדות עם מצבים רגשיים ונפשיים קשים. כאשר אדם הסובל מפוסט טראומה לומד על התגובות הפיזיולוגיות של הגוף שלו, חוקר לעומק את המקרה שהותיר בו שריטות עמוקות, ומבין את הקשר בין הדברים – הוא יכול להתמודד עם הפוסט טראומה מעמדת יתרון.

גישות טיפוליות נוספות שבהן נוקט הרב אינגבר הן DR – שמביאה לעיצוב מחדש של החוויה הטראומתית. השיטה מבוססת על פעילות המוח ועל גירויים שונים שאליהם הוא מגיב. שיטה נוספת היא SEE FAR CBT שמטפלת בחרדה ובמתח. לבסוף, ישנו הטיפול הנרטיבי בטראומה, שמביא ליצירת סיפור חדש שעוזר להתמודד עם משברים בצורה טובה יותר.

אני מאמין בכוח השוכן בכל אדם וביכולת להוציא את הטוב שלו לאור, למען חיים רגועים ומאוזנים.

המלצות
מאמר אחרון בבלוג