פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא תסמונת קשה, הגורמת סבל רב ללוקים בה. מקור הפיברומיאלגיה אינו ברור לחלוטין, אולם ידוע שהיא מורכבת ממכלול של מרכיבים – נפשיים ופיזיים כאחד. באמצעות מספר טיפולים ניתן לצמצם את השפעת הפיברומיאלגיה, ולאפשר לאדם הסובל לקיים אורח חיים תקין.

מהי פיברומיאלגיה

“פיברומיאלגיה” (או בשמה העברי – “דאבת שרירים”) היא תסמונת המופיעה ככאב רחב בכל הגוף, בשילוב עם עייפות ורגישות גבוהה במקומות שונים. הכאב הכרוני עשוי גורם לסבל רב, ומקשה מאד על הלוקים בה לקיים אורח חיים שגרתי. כאבי השרירים אינם מושפעים ממאמץ או מפעילות, ולעיתים קרובות הם מחמירים בבוקר או בלילה, מה שמקשה על הלוקים בה לישון בצורה רציפה. תסמונת הפיברומיאלגיה מופיעה לעיתים בשילוב תסמינים נפשיים, כמו דיכאון או חרדה, ולעיתים היא גורמת לכאבי ראש או לבעיות עיכול שונות.

מה גורם לפיברומיאלגיה

כפי שציינו, מקור התסמונת אינו ברור, אולם נמצאו מספר גורמים העשויים להגביר את הסיכויים להתפרצות של פיברומיאלגיה:

  • גורם גנטי – אנשים בעלי קרובי משפחה הלוקים בפיברומיאלגיה, נמצאים בסיכון מוגבר להופעת המחלה. עם זאת, הגורם הגנטי המדויק טרם זוהה.
  • גורם נפשי – נמצא קשר ישיר בין אירועים נפשיים כמו לחץ נפשי ממושך, אירועים טראומתיים, תאונות וחוויות קשות אחרות, לבין הופעת תסמונת הפיברומיאלגיה. גורם זה מתחזק לאור השילוב של התסמינים הנפשיים אצל הלוקים במחלה, דבר המצביע על קשר מסוים בין שני התחומים הללו.
  • גורם זיהומי – זיהומים ויראליים שונים עלולים לגרום להופעת תסמונת פיברומיאלגיה.

איך מתמודדים?

תחושת הכאב אותה חווים האנשים אינה מגיעה ממקור חיצוני, וממילא הטיפול מתרכז בהפחתת תחושת הכאב ובצמצום הרגישות. את הטיפולים ניתן לחלק לשני סוגים – טיפולים תרופתיים וטיפולים שאינם תרופתיים. הטיפולים הלא-תרופתיים מתמקדים בפן הנפשי והפסיכולוגי השותף להתפתחות המחלה, ואנשים רבים מדווחים על שיפור ניכר ברמת הכאב באמצעות טיפולים אלה.

טיפול בפיברומיאלגיה באמצעות CBT

אחד הטיפולים היעילים לצמצום הכאב, נעשה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (קרוי גם CBT). הטיפול מבוסס על כך שתחושת הכאב מושפעת גם מאזורי החשיבה המודעת במוח, כך שטיפול באזורים אלה מסייע בצמצום הכאב, ואף בהעלמתו כליל. במהלך הטיפול מתמודד המטופל עם רגשותיו השליליים, ומפתח כלים להתמודדות עם תחושות חרדה או דיכאון. טיפול זה נחשב ליעיל מאד, והוא מסייע לאנשים רבים אשר סובלים מפיברומיאלגיה לחזור ולנהל חיים נורמליים ובריאים.

התאמת הטיפול באופן מלא למטופל

במהלך השנים למדתי שכל מטופל הוא עולם ומלואו, וממילא כל טיפול חייב להתאים למטופל בצורה מלאה. התאמת הטיפול עשויה להיות מורכבת, אולם היא מתאפשרת בזכות סל הכלים הרחב של המטפל, המכיר מגוון של כלים ושיטות טיפול. באמצעות מגוון זה ניתן להעניק לכל אדם את הכלים המתאימים ביותר עבורו, ולאפשר לו להתמודד עם המחלה בצורה הטובה ביותר. את מגוון הכלים הרחב שלי אני חב למטופלים הרבים והמגוונים שעברו תחת ידיי ולימדו אותי רבות – הרבה למדתי מרבותיי, אולם מתלמידיי יותר מכולם. במהלך השנים נחשפתי לדעות רבות ומגוונות, אשר למולן למדתי להתאים את הכלים והשיטות שלי, ולהנגיש אותם למטופל העומד מולי.

הכלים בהם אני מטפל מבוססים על ערכי היהדות, תוך שילוב של תפיסות פסיכולוגיות מתקדמות, וכלי טיפול שונים ממגוון מקורות. הטיפול בפיברומיאלגיה דורש העמקה בנפשו ובתפיסתו של המטופל, ועל כן אני מקפיד להתאים את שיטות הטיפול לאופיו הייחודי של המטופל. הניסיון הרב שצברתי במהלך למעלה מעשרים שנות טיפול, מלמד אותי שכאשר פועלים בשיטת “חנוך לנער על פי דרכו” – ניתן ליצור תהליך כנה ואמיתי, ולהביא לשינוי משמעותי בנפשו של המטופל.

 

אני מאמין בכוח השוכן בכל אדם וביכולת להוציא את הטוב שלו לאור, למען חיים רגועים ומאוזנים.

המלצות
מאמר אחרון בבלוג