פסיכותרפיה

מהי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה זה החלק הטיפולי בתחום הפסיכולוגיה, הינו תהליך לא תרופתי הנעשה ע”י שיחות והפעלה. מטרתה של הפסיכותרפיה היא לעזור לאנשים לשפר את מצבם הרגשי והנפשי על-ידי טיפול בבעיות רגשיות ופסיכולוגיות, באמצעות העלאתם למודע, דיבור, שיח והבנה של התנהגויות ומחשבות. שיטה זו תורמת להסיר מועקות רגשיות אשר הצטברו לאורך השנים ולא טופלו, ונמצאות כיום פעמים רבות בתת-מודע.

קיימות גישות שונות לפסיכותרפיה, כגון: דינמי, קוגניטיבי, התנהגותי, נאריטיבי ועוד, היכולות ללבוש צורות מעט שונות המשתנות ממטפל למטפל. כמו כן, פסיכותרפיה כוללת פורמטים שונים, כגון: טיפול זוגי, טיפול אישי וטיפול קבוצתי.

טיפול כתהליך ריפוי פסיכולוגי

פסיכותרפיה יכולה להועיל למגוון רחב של בעיות: דיכאון, חרדה, טראומה מהעבר וכן בעיות ביחסים, התמכרויות שונות, ועוד. פסיכותרפיה יכולה אף לסייע בקשיים אותם חווה המטופל במהלך החיים, כגון חוסר שביעות רצון וחוסר סיפוק אישי. טיפול זה יורד למעשה לשורשן של בעיות אלה, ועל כן נחשב לטיפול מעמיק. הקשר בין הפסיכותרפיסט לבין המטופל מתבסס בין היתר על אמון רב ושיתוף פעולה, תוך מתן מרחב בטוח ומאפשר למטופל. מסיבות אלה, חשוב שהפסיכותרפיסט יהיה אמפתי ורגיש, תוך תשומת לב רבה לרצונותיו ותחושותיו של המטופל.

חיבור בין ערכים למקצועיות

לאורך השנים נוכחתי לדעת בצורך לשלב בין עולם החינוך, עולם התורה וערכי היהדות, לבין ניסיון וידע מקצועי בתחום הפסיכולוגיה. כיום, בעולמנו המוחצן, ההשוואתי והמורכב, יחד עם האתגרים החדשים העומדים בפני הדור הנוכחי, ניתן לומר כי חיבור זה בין ערכים למקצועיות משמעותי אף יותר בהשוואה לבעבר, כחלק מטיפול פסיכותרפי.

אני באופן אישי גדלתי על ערכי היהדות והתורה וחונכתי על פיהם. יחד עם זאת, הנני מעורב באופן מלא ומשמעותי בתוך החברה הישראלית המגוונת, כך שנחשפתי גם לאורך השנים לרקעים ומגזרים שונים בתכלית. בעברי מילאתי תפקידים ציבוריים שונים, הכוללים בין היתר שירות במשטרה וברבנות, יחד עם מתן הרצאות לקהלים שונים ומגוונים. עובדות אלה תרמו להבנה מקיפה שלי של החברה בכלליותה, יחד עם גילוי של אמפתיה, הבנה וחיבור גם לקהלים מרקעים שונים ממני.

התאמה אישית למטופל

כחלק מההבנה של המורכבויות הרבות של הדור כיום, וכן השוני הרב בין קהלים שונים ומגוונים והחשיפה הרבה אליהם לאורך השנים – ברור הוא הצורך בהתאמה מרבית של שיטת הטיפול ומאפיינה, תוך התחשבות ברקע ממנו מגיע המטופל, הבנה אמיתית שלו, כיבוד הצרכים ורצונותיו השונים ועוד. התאמה זו הינה הכרחית להצלחה מקסימלית של הטיפול, וזאת לטובת מעבר תהליך יעיל ומשמעותי של המטופל. על-פי תפיסתי, “חנוך לנער על-פי דרכו” – אינה רק סיסמה, אלא ביטוי מחייב עם משמעות מעשית-פרקטית.

חשוב לי לציין חלק מהלימודים והניסיון שצברתי לאורך השנים, כגון: תואר ראשון בחינוך, תואר שני בפסיכולוגיה, הכשרת אנשי חינוך מכל המגזרים, הנחיית קורסים בפסיכולוגיה וחינוך וכן מתן הרצאות במוסדות אקדמיים שונים. במהלך השנים פיתחתי שיטות טיפול ייחודיות, ביניהן שיטת Pals, וכן ניהלתי קליניקה לבני נוער ולמבוגרים, קליניקה הכוללת טיפול במגוון בעיות התנהגותיות ורגשיות.

 

במשך יותר משני עשורים, יחד עם הכרות מעמיקה ומקיפה עם תחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה, הכרות הכוללת לימודים ארוכים וניסיון פרקטי רב, אני מטפל באנשים מרקעים מגוונים ושונים. בשיטות שונות, שיטות שהוכיחו את עצמן וכאמור מותאמות לצורך או אופי ספציפי של המטופל. מגיעה כאמור יחד עם רקע נרחב ביהדות, הבנה מעמיקה בעולם התורה וכלים נרחבים מעולם הפסיכולוגיה. כל זאת, מתוך אמונה אמיתית ביכולת ליצור בחייו של המטופל שינוי אמיתי לטובה – וזאת מתוך בחירה, אמונה עצמית ולקיחת אחריות.

אני מאמין בכוח השוכן בכל אדם וביכולת להוציא את הטוב שלו לאור, למען חיים רגועים ומאוזנים.

המלצות
מאמר אחרון בבלוג